Ginekologija Mišo Rajić 360 virtual tour
11 decembra, 2023Potovanja v nosečnosti se odsvetujejo predvsem na začetku nosečnosti do 12. tedna zaradi slabosti, utrujenosti in večje možnosti spontanega splava ter proti koncu nosečnosti, sploh v zadnjem mesecu pred porodom (po 36. tednu nosečnosti se porod v tujini ne krije iz OZZ). Potrebno je, da si nosečnica uredi primerno zavarovanje za tujino, v kolikor bi prišlo do situacije, kjer bi potrebovala zdravniško oskrbo. Koristno je tudi, da nosečnica pred odhodom na potovanje zbere tudi podatke o bližnjih zdravstvenih ustanovah na izbrani destinaciji, da bo vedela, kje iskati pomoč v primeru, da jo bo potrebovali.
V kolikor gre nosečnica na potovanje z letalom, je potrebna pozornost sploh pri daljših poletih, saj je v nosečnosti povečana možnost nastanka tromboz. Za preprečevanje le teh je prvi ukrep, da med poletom nosečnica večkrat vstane, se sprehodi po letalu, zaokroži s stopali, lahko si noge tudi pomasira. Nujno je, da ima na letalu na voljo dovolj tekočine, saj je hidracija zelo pomembna ter kakšen prigrizek. Dobro je, da se pri izbrani letalski družbi pozanima glede omejitev, ki jih imajo za nosečnice – torej do katerega tedna jim je dovoljeno leteti (računati je potrebno, koliko tednov bo ženska noseča ob povratku).
Pred odhodom na potovanje je priporočen tudi posvet z ginekologom o primernosti in načrtovanju potovanja glede na zdravstveno stanje nosečnice.
Vedno je na potovanjih pomembna pozornost na hrano, da je le ta preverljive kakovosti in porekla ter da se na območjih, kjer je kakovost pitne vode vprašljiva, za pitje in umivanje zob kupi ustekleničeno vodo in se s tem preprečujete morebitne zastrupitve. Odsvetujejo se tudi ledene kocke narejene iz pitne vode. Izogibati se je potrebno aktivnostim, pri katerih lahko pride do možnosti poškodbe. Priporočljivo je, da se za potovanje pripravi ustrezna potovalna lekarna, s seboj pa je obvezno vzeti tudi materinsko knjižico!